Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Urząd Gminy Lipce Reymontowskie ogrzewany pelletem

Data publikacji: 2017-09-25, Data modyfikacji: 2017-09-25
A A AWydrukDrukuj  
 
Urząd Gminy Lipce Reymontowskie ogrzewany pelletem

Gaz, pellet, ekogroszek – tymi paliwami są ogrzewane budynki urzędów gmin, wynika z minisondy przeprowadzonej przez Serwis Samorządowy PAP.

Urząd Gminy Lipce Reymontowskie jest ogrzewany pelletem. Jak mówi wójt Jerzy Czerwiński, to znajomi samorządowcy polecili mu biopaliwo.

„Piec olejowy nam się zużył. Dlatego przy okazji termomodernizacji budynku wymieniliśmy źródło ciepła” – mówi wójt. Dodaje, że jest to bardzo duża oszczędność dla urzędu. 

„Roczne koszty ogrzewania budynku są niższe o ok. 40 proc. w porównaniu z wydatkami na olej opałowy. W budynku jest ciepło. W razie potrzeby urzędnicy mają możliwość regulacji temperatury” – podkreśla Czerwiński.

Z kolei urząd w gminie Buczek jest ogrzewany ekogroszkiem. Jak informuje Sławomira Orzepińska z działu organizacji i kadr, samorząd korzysta również z drewna pozyskanego w wyniku wycinki przydrożnych krzewów. 

„Jest to ekonomiczne” – podkreśla Orzepińska. Dodaje, że okres grzewczy to koszt ok. 4 tys.zł.

Urzędniczka wskazuje, że ten sposób ogrzewania jest wystarczający. Gmina czeka na podłączenie gazu, ale jak podkreśla Orzepińska „to jeszcze potrwa”.

Budynek Urzędu Miejskiego w Wągrowcu ogrzewany jest gazem z własnej kotłowni.

„Takie ogrzewanie w praktyce jest bezobsługowe, a co za tym idzie wygodne. Za jego stosowaniem przemawia również znikomy wpływ na środowisko naturalne – jest po prostu ekologiczne” – zaznacza Piotr Korpowski z wągrowieckiego urzędu.

Ogrzewanie budynku kosztuje ok. 34 tys. zł rocznie. 

„Nikt nie narzekał dotychczas ani na zbyt niską, ani na zbyt wysoką temperaturę w urzędzie. Jest to przede wszystkim kwestia właściwie dobranej instalacji, dobrego oprzyrządowania, mocy grzewczej oraz stanu technicznego budynku" – podkreśla Korpowski. 

Również Budynek Urzędu Miejskiego w Mielnie jest ogrzewany gazem ziemnym.

Jak tłumaczy rzecznik prasowy Mirosława Diwyk-Koza, samorząd zdecydował się na ten rodzaj ogrzewania m.in. ze względu na brak centralnej kotłowni miejskiej. 

„Mielno to gmina z małą liczba mieszkańców. Widać to szczególnie po sezonie wakacyjnym, dlatego nie mamy sieci ciepłowniczej” – podkreśla Diwyk–Koza.

Dodaje, że gaz jest paliwem ekologicznym, a na terenie gminy funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć gazowa.
Roczne ogrzanie budynku gminy kosztuje średnio ok. 24 tys. zł. 

Rzecznik podkreśla, że ten sposób ogrzewania jest wystarczający. 

„Czasami zdarza się, że w okresie letnim pracownicy i petenci narzekają na zbyt wysoka temperaturę, ale wynika to z dużego przeszklenia elewacji budynku gminy” – mówi Diwyk-Koza.

Serwis Samorządowy PAP, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
skierniewicki

Powiat skierniewicki – siedzibą powiatu jest miasto Skierniewice, które samo nie wchodzi w jego skład, ponieważ jest miastem na prawach powiatu. W skład powiatu, który powstał w 1999 roku, w województwie łódzkim, wchodzą gminy: Bolimów, Głuchów, Godzianów, Kowiesy, Lipce Reymontowskie, Maków, Nowy Kawęczyn, Skierniewice, Słupia. Powiat w całości składa się z terenów wiejskich.

Turystyka opiera się tu głównie na atrakcjach przyrodniczych. Aby nie przegapić niczego, poleca się korzystanie z licznych, oznakowanych szlaków turystyki pieszej i rowerowej. Zawitamy w ten sposób do wszystkich rezerwatów i parków krajobrazowych, w których podziwiać można nie tylko florę, ale i faunę np. w postaci ptactwa. Kierując się szlakiem starych dworków, zobaczymy także zabytkowe zabudowania. Po całym dniu marszu lub jazdy rowerem odpoczniemy w wiejskim pensjonacie, lub gospodarstwie agroturystycznym. Odzyskanie sił zapewni spokój, cisza i tradycyjna kuchnia bazująca na zdrowych i naturalnych produktach.

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola